Usernoise v4.0.1 - en to fr translation catalogue (76 entries)

en: Settings
fr: Paramètres

en: New feedback
fr: Nouveau feedback

en: by
fr: par

en: View all feedback
fr: Voir tous les feedbacks

en: No new feedback now.
fr: Pas de nouveau feedback actuellement.

en: Feedback was marked as reviewed
fr: Le feedback passe en revue

en: Author
fr: Auteur

en: All feedback types
fr: Tous les types de feedback

en: Usernoise settings
fr: Paramètres de Usernoise

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droite

en: Top
fr: Haut

en: Bottom
fr: Bas

en: General
fr: Général

en: Publish feedback directly without approval
fr: Publier feedback sans étape préalable de modération

en: Disable on mobile devices
fr: Désactiver sur les périphériques mobiles

en: Button
fr: Bouton

en: Text
fr: Texte

en: Button Icon
fr: Icône du bouton

en: No icon
fr: Pas d'icônes

en: Icon used on the button. <strong>May conflict with Twitter Bootstrap-based themes</strong>
fr: Icône utilisé sur le bouton. <strong>Peut être conflictuel avec les thèmes basés sur Twitter Bootstrap</strong>

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Background color
fr: Couleur de l'arrière-plan

en: Form
fr: Formulaire

en: Please tell us what do you think, any kind of feedback is highly appreciated.
fr: Merci de nous dire ce que vous pensez, tout feedback est hautement apprécié.

en: Ask for feedback type
fr: Rendre le type de suggestions obligatoire

en: Ask for a summary
fr: Rendre le résumé obligatoire

en: Short summary
fr: Sujet

en: Ask for an email
fr: Rendre obligatoire l'email

en: Ask for name
fr: Rendre obligatoire le nom

en: Your name
fr: Votre nom

en: Submit feedback
fr: Publier l'idée

en: New feedback received admin notification
fr: Notification administrateur pour un nouveau feedback reçu

en: Enable
fr: Activer

en: Notification emails will be sent to: <a href="mailto:%s">%s</a>
fr: Les notifications email seront envoyées à : <a href="mailto:%s">%s</a>

en: (you can change it at <a href="%s">%s</a> page).
fr: (vous pouvez le changer à <a href="%s">%s</a> page).

en: General Options
fr: Options générales

en: Notifications do not work right?
fr: Les notifications ne marchent pas, n'est-ce pas ?

en: Check out <a href='http://codecanyon.net/item/all-in-one-email-for-wordpress/1290390'>All in One Email plugin</a>. It adds email options missing in WordPress natively.
fr: Découvrez le <a href='http://codecanyon.net/item/all-in-one-email-for-wordpress/1290390'>plugin All in One Email</a>. Il ajoute nativement les options email manquantes dans WordPress.

en: Status:
fr: Statut :

en: Published
fr: Publié

en: Hidden
fr: Caché

en: Sent on: <b>%1$s</b>
fr: Envoyé à : <b>%1$s</b>

en: Delete Permanently
fr: Supprimer définitivement

en: Move to Trash
fr: Déplacer vers la corbeille

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Subject
fr: Sujet

en: Send
fr: Envoyer

en: Close
fr: Fermer

en: Ideas
fr: Idées

en: Problems
fr: Problèmes

en: Praises
fr: Avis

en: Idea
fr: Idée

en: Problem
fr: Problème

en: Praise
fr: Avi

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Add new feedback
fr: Ajouter nouveau feedback

en: View feedback
fr: Voir le feedback

en: Search feedback
fr: Rechercher un feedback

en: Feedback not found
fr: Feedback non trouvé

en: Feedback not found in Trash
fr: Feedback non trouvé dans la corbeille

en: Feedback left by users using a form in a lightbox
fr: Feedback laissé par les utilisateurs utilisant un formulaire dans une lightbox

en: Please enter a summary.
fr: Merci d'entrer un résumé.

en: Please enter the feedback.
fr: Merci d'entrer le feedback.

en: Please enter a valid email address.
fr: Merci d'entrer une adresse email valide.

en: Please enter your name.
fr: Merci d'entrer votre nom.

en: A new %s has been submitted. View it: %s.
fr: Une nouvelle idée de la catégorie %s a été publiée. Vous pouvez la voir ici : %s.

en: New %s submitted at %s
fr: Nouveau %s publié à %s

en: or
fr: ou

en: Please provide some settings fields when creating an options framework instance
fr: Merci de fournir des paramétrages lors de la création d'une instance de framework d'options.

en: This page requires JavaScript to be enabled in your browser. Please enable JavaScript.
fr: Cette page requière JavaScript pour s'afficher dans votre navigateur. Merci de l'activer.

en: Save Options
fr: Enregistrer les options

en: Restore Defaults
fr: Restaurer par défaut

en: Click OK to reset. All the settings will be reset to defaults!
fr: Cliquer sur OK pour réinitialiser tous les paramètres par défaut.

en: Select a Color
fr: Sélectionner une couleur

en: Upgrade to WordPress 3.3 or later to enable WYSIWYG editor
fr: Mettre à niveau vers WordPress 3.3 ou ultérieur pour activer l'éditeur WYSIWYG
